Kolejny koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zorganizowany przez ŚZŻAK O/Zamość – Biłgoraj, 4 sierpnia [RELACJA, ZDJĘCIA]

2018-08-14

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Biłgoraju w sposób artystyczny i patriotyczny włączył się w Narodowe Obchody Uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.  4 sierpnia na  scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury  z galowym koncertem wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Licznie zebraną publiczność powitał gospodarz koncertu prezes ŚZŻAK Rejon Biłgoraj Tomasz Książek słowami:

Nie ma większego święta  dla każdego narodu, niż wyzwolenie się z pod okupacji i dominacji  zaborców,  z  wynarodowiania  z własnej  tradycji,  kultury, języka i religii. Po 123 latach niewoli, tragicznych i traumatycznych doświadczeniach, jesienią 1918 roku Polska  jako Naród wywalcza Niepodległość i Podmiotowość. To nasze  wielkie  historyczne zwycięstwo. To nasze wielkie narodowe zmartwychwstanie. Organizacją dzisiejszego koncertu chcemy wspólnie z państwem cieszyć się tym największym w naszej historii zwycięstwem. Chcemy wspólnie z Państwem uczcić pamięć tamtych znanych i bezimiennych wielopokoleniowych bohaterów polskich  dróg do wolności, również z Ziemi Biłgorajskiej. A mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej jak uczy historia  i biłgorajskie pomniki, nigdy nie zabrakło w godzinach próby, w zrywach i Powstaniach Narodowych w bitwach i potyczkach partyzanckich, czego najlepszym przykładem jest bitwa pod Panasówką w 1863 r. A więc, nie zabrakło nas również w wydarzeniach które tu na Ziemi Biłgorajskiej kształtowały  naszą narodową tożsamość torując drogę do wolności. Nasz koncert to również szczególny ukłon w stronę państwa, współczesnych  pokoleń  Biłgorajan, którzy wdrażają w życie przesłanie wielkiego Polaka Ojca św. Jana Pawła II, przesłanie mówiące o tym iż wolność nie została nam dana,  raz na zawsze,  ona jedynie została nam zadana,  i o nią, o tę wolność należy stale zabiegać.

Witając także  Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego prezes T. Książek życzył wszystkim miłych  wzruszeń i  doznań artystycznych  oddając mikrofon prowadzącemu koncert panu Tomaszowi Szuranowi. W 90 minutowym koncercie artyści w mundurach stworzyli niepowtarzalną atmosferę  jedności i wspólnoty duchowej estrady z widownią. Wielość form scenicznych, owacje, publiczności, wspólne śpiewy na stojąco, dramaturgia i  dynamika koncertu, narodowy koloryt, orkiestra, chór, soliści, narracja historyczna stworzyły prawdziwą ucztą duchową i intelektualną zarówno w warstwie artystycznej, a także historycznej. My Polacy kochamy naszą historię, naszą tradycję z której jesteśmy tak bardzo dumni. My Polacy kochamy piosenki patriotyczne, wojskowe, partyzanckie, żołnierskie. Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego poświęcony 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości był prawdziwą artystyczną podróżą po polskich bezdrożach do Niepodległej. 

T.K.

http://bilgoraj.com.pl/koncert-reprezentacyjnego-zespolu-artystycznego-wojska-polskiego-w-ramach-bilgorajskich-obchodow-100-lecia-niepodleglosci-foto-video,,4,11,11,1,20677,n.html