Zaproszenie do udziału w eliminacjach powiatowych do Festiwalu Pieśni Partyzanckich

2018-06-15

festiwal pieśni partyzanckiejAktywnie włączając się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość wraz z 13. Drużyną Starszoharcerską POCHODNI, serdecznie zaprasza solistów, duety i zespoły do udziału w eliminacjach powiatowych do Festiwalu Pieśni Partyzanckich, organizowanego w ramach nowego projektu ŚZŻAK Okręg Zamość pt. „Pieśń Niepodległości – Festiwal Pieśni Partyzanckich”.

Przypominamy, że wydarzeniem inaugurującym festiwal był koncert “Morowe Panny Wyklęte” z udziałem czołowych wokalistek polskiej sceny muzycznej: Haliny Mlynkovej, Mariki, Kasi Malejonek, Mony, Fali, Dore i Ani Szafraniec wraz z Darkiem Malejonkiem i zespołem Maleo Reggae Rockers, który odbył się 27 maja 2018 r. na terenie kompleksu koszar Jednostki Wojskowej w Zamościu.

Propozycja wzięcia udziału w festiwalu adresowana jest do artystycznych zespołów młodzieży starszej i osób dorosłych o charakterze instrumentalno-wokalnym, wokalnym i solistów. Sam festiwal ma na celu natomiast promowanie polskiej idei niepodległościowej, wyrażanej w pieśniach i piosenkach, patriotycznych, powstańczych, partyzanckich i wolnościowych.

Organizatorzy zdecydowali że festiwal będzie miał formułę dwuetapowego konkursu artystycznego. W pierwszym etapie konkursu odbędą się przesłuchania rejonowo – powiatowe, które oceniać i kwalifikować do Koncertu Galowego będzie wyłoniona przez organizatorów komisja artystyczna festiwalu, która w swojej ocenie weźmie pod uwagę dobór repertuaru, aranżację, intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja preferować będzie nowatorskie i współczesne aranżacje i brzmienia oraz prezentacje na żywo.

W skład Jury Festiwalu wejdą znani oraz uznani instruktorzy w środowisku muzycznym Zamojszczyzny, mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem i osiągnięciami artystycznymi na arenie ogólnopolskiej z prowadzonymi przez siebie zespołami wokalno – instrumentalnymi. Ich sylwetki prezentujemy poniżej:

 1. Tomasz Książek – nauczyciel, muzyk, instruktor, zespołów instrumentalno-wokalnych kategorii „S”, wielokrotny członek jury różnorodnych festiwali muzycznych i przeglądów, również o zasięgu międzynarodowym.
 2. Marian Szewera – nauczyciel, muzyk, satyryk instruktor, zespołów instrumentalno-wokalnych kategorii „I”, wielokrotny członek jury różnorodnych festiwali muzycznych i przeglądów.
 3. Jerzy Bałakut – nauczyciel, muzyk, konsultant muzyczny instruktor zespołów instrumentalno-wokalnych kategorii „I”, wielokrotny członek jury różnorakich festiwali muzycznych i przeglądów, także o zasięgu międzynarodowym.

Uczestnicy festiwalu występować będą w dwóch kategoriach:

 • I kat. soliści i duety
 • II kat. zespoły instrumentalno-wokalne i wokalne

Każdy zespół, solista, w pierwszym etapie prezentuje dwa utwory nawiązujące do polskiej idei niepodległościowej, wyrażanej w pieśniach i piosenkach, patriotycznych, powstańczych, partyzanckich i wolnościowych, w tym jeden ze śpiewnika Pieśni Partyzanckich Zamojszczyzny wydanegodzięki inicjatywie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Eliminacje rejonowe, o charakterze otwartym przeprowadzone zostaną w okresie od czerwca do września – w powiatach:

 • Biłgorajskim (eliminacje w Biłgoraju odbędą się 16 czerwca 2018 roku o godz. 17:00 w sali kameralnej Biłgorajskiego Centrum Kultury)
 • Hrubieszowskim
 • Tomaszowskim (eliminacje w Tomaszowie Lubelskim odbędą się 23 czerwca 2018 roku o godz. 11:00 w sali teatralnej Tomaszowskiego Domu Kultury)
 • Zamojskim
 • powiecie grodzkim Miasta Zamość

Kolejne terminy oraz więcej szczegółów odnośnie już zaplanowanych eliminacji a także samego festiwalu znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.akzamosc.pl. W sprawach organizacyjnych można się kontaktować także z koordynatorami projektu ( m.in. prezesem, posłem na Sejm RP, Sławomirem Zawiślakiem – tel. 501 589 888) – numery telefonów dostępne na stronie internetowej.

Każdy z uczestników festiwalu otrzyma dyplom uczestnictwa natomiast laureaci otrzymają nominacje do udziału w drugim etapie konkursu tj. we wrześniowym Galowym Koncercie Niepodległościowym finalizującym ww. projekt, podczas którego wystąpią oni wraz z gwiazdą wieczoru – zespołem FORTECA.

Dla laureatów w obu kategoriach SOLIŚCI, DUETY i ZESPOŁY przewidziano nagrody finansowe:

 • I miejsce – 400 zł
 • II miejsce – 300 zł
 • III miejsce – 250 zł

Organizatorzy, w zależności od hojności sponsorów nie wykluczają także nagród rzeczowych i już teraz, za Państwa pośrednictwem, serdecznie zapraszają do zgłaszania się na eliminacje.

 

W imieniu Zarządu

Prezes Światowego Związku Żołnierzy

Armii Krajowego Okręg Zamość

Sławomir Zawiślak