Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Biłgoraju – RELACJA

2018-03-08

Zarząd   ŚZŻAK Rejonu Biłgoraj, Zespół Szkół Leśnych oraz Parafia Chrystusa Króla w Biłgoraju to organizatorzy ósmej rocznicy  ogólnomiejskich uroczystości patriotyczno-religijnych upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Biłgoraju. 01.03.2018 r. z udziałem licznych pocztów, sztandarowych delegacji, struktur mundurowych kombatanckich, samorządowych, związkowych, obywatelskich i szkolnych,  uroczystości rozpoczynały się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wyklętych koncelebrowaną przez ks. ks.dz.pułk. Józefowa Michalika. Kolejnym punktem uroczystości była projekcja filmu Błudek z udziałem  reżysera i producenta pana Janusza Hanasa, fimu odnoszącego się do losu Żołnierzy Wyklętych uwięzionych w „gułagu” zorganizowanym przez NKWD na Zamojszczyźnie w Błudku. Wielkim aplauzem zgromadzonych cieszył się  montaż poetycko-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju.

Z kolei uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wieńce,  w Biłgorajskich miejscach kaźni Żołnierzy AK, Żołnierzy Wyklętych. Dziękując zgromadzonym za udział prezes ŚZŻAK w Biłgoraju pan Tomasz Książek powiedział „cieszy, napawa nas otuchą i nadzieją przywracanie Żołnierzom, Wyklętym Żołnierzom Niezłomnym zasłużonego honoru i etosu. Niestety nie wszyscy żołnierze  mogli doczekać dzisiejszej uroczystości, dzisiejszej spóźnionej satysfakcji.

Szczególnie dzisiaj w zagubionej Europie. – pełniejsze  poznanie polskiego umiłowania wolności, heroizmu  walki o  suwerenność „ dzisiaj” i  „jutra ”  nabiera szczególnego  znaczenia. My członkowie ŚZŻAK synowie i spadkobiercy tradycji i etosu Żołnierzy AK, Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych, nie godzimy się z  relatywizacją naszej polskiej historii, z relatywizacją  historii Europy okresu II wojny światowej.

Protestujemy

– Wobec  kłamstw o polskich obozach śmierci.

– Wobec zmuszania Polaków do ciągłej ekspiacji i współodpowiedzialności za holokaust narodu żydowskiego.

– Wobec cynicznych oskarżeń Polaków o kolaborację z Niemcami.                                  

– Wobec manipulacji prawdami historycznymi, fałszywymi narracjami o tym że  na Polskę 1939r. napadli nie Niemcy, tylko jacyś naziści którzy także okupowali Niemcy.

– Wobec wielu, wielu, innych niemieckich i sowieckich kłamstw   zmieniających kata w ofiarę, a bohatera w kata.       

– Nasze pokolenie  ma szczególne prawo wobec pamięci o naszych bliskich  domagać się  pamięci i prawdy o tym kto był agresorem a kto ofiarą.

Szanowni Zebrani.

Państwo Parlamentarzyści .- Osoby Duchowne Dyrektorzy Szkół, Nauczyciele, Panie Burmistrzu, Panie Starosto,  Wszyscy obecni na dzisiejszej uroczystości. 

Jako – ŚZŻAK zapraszamy do wspólnej i zgodnej postawy prezentowania  prawdy historycznej i   dumy narodowej, do odrzucenia polityki wstydu. Polska nie ma powodów wstydu. Piszmy naszą polską historię sami, to nasz  narodowy  obywatelski i patriotyczny obowiązek!  Jeśli tego obowiązku zaniechamy, naszą historię napiszą obcy”.