Współorganizacja przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka uroczystości pogrzebowych Żołnierzy Wyklętych: śp. płk Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i śp. kpt. Stanisława Biziora ps. „Eama”, które odbyły się w Radecznicy.
2018-01-18
Dnia 14 października 2017 r. w krypcie Bazyliki ojców Bernardynów w Radecznicy – miejscu w którym Żołnierze Niezłomni organizowali walkę o wolną Ojczyznę pochowano z honorami Śp. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i Śp. Stanisława Biziora ps. „Eam”. Wyklęci – patrioci walczący za Ojczyznę w konspiracji już od zakończenia wojny obronnej 1939r – odnalezieni 23 stycznia 2017r dzięki staraniom IPN spoczywali w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Zabici w 1952 r strzałem w tył głowy przez komunistyczne władze PRL Bohaterowie z państwowymi honorami odbyli swoją ostatnią drogę. Towarzyszyły im ich Rodziny, asysta wojskowa, władze państwowe i wojewódzkie, poczty sztandarowe, harcerze, grupy rekonstrukcji historycznej, motocykliści Rajdu Katyńskiego, a także licznie przybyli mieszkańcy regionu. Z honorami spoczęli w krypcie Bazyliki w Radecznicy, miejscu z którego prowadzili walkę za wolną Ojczyznę.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość- kultywujący pamięć wiernej służby dla Ojczyzny żołnierzy AK z terenu Zamojszczyzny m.in. 9 pp AK, także II Inspektoratu Zamojskiego AK – już wcześniej podejmował działania, które podnosiły czyny i zasługi naszych Bohaterów. Wśród tych działań było m.in. skuteczne złożenie przez Prezesa ŚZŻAK O/Z posła S. Zawiślaka wniosków o pośmiertny awans na stopień płk dla M. Pilarskiego oraz jego żołnierzy – awans na kpt. dla St. Biziora i na por. dla Jana Hadama ps. Agrest.
Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab – działającego w latach 1948 – 1950 – II Inspektoratu zamojskiego AK, który z uwagi na dużą liczbę członków, jak i rozległą siatkę współpracowników był ewenementem na mapie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, a działania jego dowódcy „Jara” i jego żołnierzy, skierowane przeciwko komunizacji kraju, cieszyły się dużym poparciem społecznym.
W piątek (13 października br.) kondukt pogrzebowy wyruszył z Lublina przez Sitaniec, Zamość i Tyszowce do Mokregolipia, gdzie w godzinach popołudniowych w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego odprawiona została msza św. wraz z wystawioną wartą honorową.
W sobotni poranek (14 października br.) w Mokrymlipiu nastąpiło wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy. Następnie w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego odprawiono mszę św. w intencji bohaterów, a po niej odbył się pochówek w kryptach pod Bazyliką.
Aktualnie ŚZŻAK Okręg Zamość podejmuje starania w kierunku nagrania filmu dokumentalnego o losach „Jara” i „Eama”. Cześć i Chwała Bohaterom.
MEDIA
http://radiofreee.pl/uroczystosci-pogrzebowe-jara-i-eama/
http://niezalezna.pl/205356-pogrzeb-niezlomnych-jara-i-eama-juz-w-tym-tygodniu-w-radecznicy
https://lublin.tvp.pl/34384233/zolnierze-niezlomni-uroczystosci-pogrzebowe-jara-i-eama