Współorganizacja przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz posła na Sejm RP Sławomira Zawiślaka uroczystości pogrzebowych Żołnierzy Wyklętych: śp. płk Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i śp. kpt. Stanisława Biziora ps. „Eama”, które odbyły się w Radecznicy.

2018-01-18

Dnia 14 października 2017 r. w krypcie Bazyliki ojców Bernardynów w Radecznicy – miejscu w którym Żołnierze Niezłomni organizowali walkę o wolną Ojczyznę pochowano z honorami Śp. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i Śp. Stanisława Biziora ps. „Eam”. Wyklęci –  patrioci walczący za Ojczyznę w konspiracji już od zakończenia wojny obronnej 1939r – odnalezieni 23 stycznia 2017r dzięki staraniom IPN spoczywali w anonimowej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Zabici w 1952 r strzałem w tył głowy przez komunistyczne władze PRL Bohaterowie z państwowymi honorami odbyli swoją ostatnią drogę. Towarzyszyły im ich Rodziny, asysta wojskowa, władze państwowe i wojewódzkie, poczty sztandarowe, harcerze, grupy rekonstrukcji historycznej, motocykliści Rajdu Katyńskiego, a także licznie przybyli mieszkańcy regionu. Z honorami spoczęli w krypcie Bazyliki w Radecznicy, miejscu z którego prowadzili walkę za wolną Ojczyznę.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość- kultywujący pamięć wiernej służby dla Ojczyzny żołnierzy AK z terenu Zamojszczyzny m.in. 9 pp AK, także II Inspektoratu Zamojskiego AK – już wcześniej podejmował działania, które podnosiły czyny i zasługi naszych Bohaterów. Wśród tych działań było m.in. skuteczne złożenie przez Prezesa ŚZŻAK O/Z posła S. Zawiślaka wniosków o pośmiertny awans na stopień płk dla M. Pilarskiego oraz jego żołnierzy – awans na kpt. dla St. Biziora i na por. dla Jana Hadama ps. Agrest.

Radecznica była miejscem, gdzie funkcjonował sztab – działającego w latach 1948 – 1950 – II Inspektoratu zamojskiego AK, który z uwagi na dużą liczbę członków, jak i rozległą siatkę współpracowników był ewenementem na mapie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, a działania jego dowódcy „Jara” i jego żołnierzy, skierowane przeciwko komunizacji kraju, cieszyły się dużym poparciem społecznym.

W piątek  (13 października br.) kondukt pogrzebowy wyruszył z Lublina przez Sitaniec, Zamość i Tyszowce do Mokregolipia, gdzie w godzinach popołudniowych w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego odprawiona została msza św. wraz z wystawioną wartą honorową.

W sobotni poranek (14 października br.) w Mokrymlipiu nastąpiło wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy. Następnie w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego odprawiono mszę św. w intencji bohaterów, a po niej odbył się pochówek w kryptach pod Bazyliką.

Aktualnie ŚZŻAK Okręg Zamość podejmuje starania w kierunku nagrania filmu dokumentalnego o losach „Jara” i „Eama”. Cześć i Chwała Bohaterom.

GLAERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI


 

MEDIA

http://zamosc.naszemiasto.pl/artykul/uroczysty-pogrzeb-jara-i-eama-w-radecznicy-zdjecia,4276868,artgal,t,id,tm.html

http://radiofreee.pl/uroczystosci-pogrzebowe-jara-i-eama/

http://www.lublin112.pl/byl-wyjatkowy-pogrzeb-szczatki-mariana-pilarskiego-stanislawa-biziora-wrocily-rodzinne-strony-zdjecia/

http://www.kurierlubelski.pl/wiadomosci/zamosc/a/marian-pilarski-ps-jar-i-stanislaw-bizior-ps-eam-pochowani-w-radecznicy-zdjecia,12579948/

http://niezalezna.pl/205356-pogrzeb-niezlomnych-jara-i-eama-juz-w-tym-tygodniu-w-radecznicy

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/42090,Pogrzeb-Mariana-Pilarskiego-ps-Jar-i-Stanislawa-Biziora-ps-Eam-w-Radecznicy.html

https://lublin.tvp.pl/34384233/zolnierze-niezlomni-uroczystosci-pogrzebowe-jara-i-eama

http://www.lublin.uw.gov.pl/aktualnosci/%E2%80%9Ejar%E2%80%9D-i-%E2%80%9Eeam%E2%80%9D-spocz%C4%99li-w-radecznicy-po%C5%BCegnanie-%C5%BCo%C5%82nierzy-win-zdj%C4%99cia-i-wideo