Uroczystości obchodów 74. rocznicy rozstrzelania partyzantów AK i BCH, 06.01.2018 Hrubieszów

2018-01-02

Dnia 6 stycznia br. w Hrubieszowie odbyła się uroczystość obchodów 74. rocznicy rozstrzelania 45 partyzantów z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, która zorganizowana została przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość Koło Rejonowe w Hrubieszowie.

Dnia 6 stycznia 1944 roku w odwecie za zabicie przez partyzantów gestapowca Niemcy wyprowadzili z więzień 45 partyzantów z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich i rozstrzelali przy ulicy Ciesielczuka na oczach powracających z mszy świętej mieszkańców Hrubieszowa. Po wojnie w miejscu tej tragedii ustawiono pomnik z nazwiskami 45 pomordowanych partyzantów.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych i uczestników pod pomnikiem przy ul. Ciesielczuka w Hrubieszowie. Wiceprezes ŚZŻAK O/Zamość por. Andrzej Jaroszyński powitał wszystkich uczestników. W dalszej kolejności został odśpiewany Hymn Narodowy. Okolicznościowe przemówienie na temat historii mordu na partyzantach wygłosił ww. Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość por. Andrzej Jaroszyński. Następnie przybyłe na obchody delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem pomordowanych partyzantów z AK i BCH. Wartę honorową przy pomniku wystawił 2 Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie.

Uczestnicy uroczystości uformowaną kolumną przeszli do Kościoła pw. św. Mikołaja w Hrubieszowie, gdzie odprawiona została Msza Św. w intencji pomordowanych żołnierzy pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Wiesława Oleszka.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe m.in. z Kół Rejonowych ŚZŻAK Okręg Zamość z Mircza, Trzeszczan i Hrubieszowa, poczet sztandarowy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz młodzież ze szkoły w Mirczu.

Zaproszenie ŚZŻAK Okręg Zamość Koła Rejonowego w Hrubieszowie na uroczystości przyjęli m.in.: w imieniu Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka – Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Agnieszka Skubis-Rafalska, Burmistrz Miasta Hrubieszów – Tomasz Zając, Radni Rady Miasta Hrubieszów- Joanna Kuczewska, Ryszard Wiśniewski, Przewodniczący Zarządu Powiatowego PiS w Hrubieszowie – Radosław Maksymowicz, Prezes Zarządu Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego – Jerzy Krzyżewski, a także delegacje: Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie, Straży Granicznej oraz Straży Miejskiej w Hrubieszowie.

Serdecznie dziękujemy za obecność wszystkim przybyłym na uroczystość. Cześć i Chwała Bohaterom.

MEDIA

http://www.kurierzamojski.pl/wiadomosci/uroczystosci-74-rocznicy-rozstrzelania-45-partyzantow-z-ak-i-bch/