Uroczystości 64 rocznicy likwidacji klasztoru i gimnazjum w Radecznicy

Artur Maksymowicz  ## 07 stycznia 2015

12 lipca 2014 r. w radecznickim sanktuarium obchodzono uroczyście 64. rocznicę likwidacji klasztoru i gimnazjum. Ze względu na fakt, iż likwidacja klasztoru  i gimnazjum zbiegła się w czasie z likwidacją II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej, do Radecznicy licznie przybyli kombatanci wraz z rodzinami. Mszę św. sprawowaną przez pochodzącego z Radecznicy ojca Mariana Wachowicza w intencji wszystkich ofiar komunistycznego reżimu, poprzedziła krótka informacja historyczna oraz wystąpienie wnuka ostatniego dowódcy II Inspektoratu Zamojskiego AK Mariana Pilarskiego ps. „Jar”, straconego na Zamku Lubelskim w 1951 r. Grupa rekonstrukcyjna „Wir” z Biłgoraja zainscenizowała w kościele próbę aresztowania zakonników.

Osobiste wspomnienia z tamtych tragicznych wydarzeń były tematem homilii o. Wachowicza, który jako dziecko był ich świadkiem i mimowolnym uczestnikiem. Jego wystąpienie zakończyło odczytanie przez o. Zenona Burdaka – wikariusza i ekonoma klasztoru w Radecznicy, opisu wtargnięcia milicji do klasztoru, aresztowania zakonników i przede wszystkim emocji, które tym zdarzeniom towarzyszyły.Po zakończeniu uroczystej Liturgii, przed sanktuarium odbył się apel poległych, a kompania Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

Po złożeniu kwiatów pod tablicami upamiętniającymi bohaterów lat wojny i komunistycznego zniewolenia, w parku klasztornym grupa rekonstrukcyjna zainscenizowała rozbicie posterunku hitlerowskiego przez partyzantów, a przy kaplicy na „wodzie” odbył się festyn wojskowy i ludowy w ramach którego odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego i kuchni regionalnej. Orkiestra dęta „Zaburze” przygotowała okolicznościowy występ. Ponadto pani Justyna Dudek z lubelskiego oddziału IPN wygłosiła prelelekcję na temat związków konspiracji z kościołem katolickim. Chór młodzieży szkolnej wykonał kilka pieśni partyzanckich. Odbyło się również ognisko partyzanckie podczas którego miało miejsce spotkanie młodzieży z partyzantami oddziału „Zapory”. Ognisko swoim występem uświetnił również zespół „Andrzejkowe Nutki”. Z okazji obchodów zorganizowano również koncert zespołu Tadek Firma Solo.

Zobacz także:

GALERIE

ZOBACZ KONIECZNIE

Światowy Związek Żołnierzy AK - Okręg Zamość - zobacz relacje video