Obchody 71 rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości

Artur Maksymowicz  ## 09 grudnia 2014

Obchody 71 rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości

W niedzielę 1 czerwca br. w Józefowie odbyły się obchody 71 rocznicy pacyfikacji Józefowa i okolicznych miejscowości. Pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń mających miejsce w 1943 roku uczcili przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kombatanci, młodzież oraz mieszkańcy gminy.

Uroczystość w asyście kompanii honorowej z Zamościa oraz orkiestry wojskowej z Lublina rozpoczęto w kościele parafialnym Mszą Świętą w intencji poległych celebrowaną przez proboszcza parafii w Józefowie księdza Zenona Mrugałę.Dalsza część obchodów odbyła się pod tablicami, upamiętniającymi mieszkańców poległych w czasie pacyfikacji i podczas II wojny światowej.

W uroczystości uczestniczyli m.in.: gen. bryg. Andrzej Knap, dowódca 2 Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, który jest wychowankiem Liceum Ogólnokształcącego w Józefowie, a także prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość poseł Sławomir Zawiślak, członek zarządu powiatu biłgorajskiego Józef Czarny oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, ochotniczych straży pożarnych i szkół z gminy Józefów i sąsiednich gmin. O wydarzeniach sprzed 71 lat przypomniał przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Wojtyło, a całość uroczystości podsumował Burmistrz Józefowa Roman Dziura.

1 czerwca 1943 roku Józefów i pobliska Pardysówka Mała zostały zbombardowane,a okolica została opanowana przez grupę około 300 żołnierzy Wehrmachtu. Hitlerowcy otoczyli miasteczko i wypędzili z domów mieszkańców, ustawiając ich do egzekucji przy murze miejscowego cmentarza. Kiedy zdawało się, że już nic nie uratuje wypędzonych od śmierci, żołnierzy niemieckich zaatakowały oddziały Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz partyzantów radzieckich. W trakcie zaciekłej obrony hitlerowcy nie zauważyli, że przeznaczeni do rozstrzelania mieszkańcy, zaczęli uciekać unikając w ten sposób egzekucji. Oddziały niemieckie zostały zmuszone do wycofania się z zajmowanych pozycji. Zwycięskie starcie partyzantów rozniosło się echem w całej okolicy, a rejon ten odtąd zaczęto nazywać Rzeczpospolitą Józefowską.

GALERIE

ZOBACZ KONIECZNIE

Światowy Związek Żołnierzy AK - Okręg Zamość - zobacz relacje video